Esnek Üretim Sistemleri

Mobilya üretim teknolojilerine ihtiyaç duyan her firmanın olduğu gibi farklı üretim sistemlerine ihtiyaç duyan müşterilere sahip Karabudak Makinenin Esnek Üretim Sistemleri hakkında bilgi almak adına KAMA ARGE Sorumlusu Ahmet Polat ile Finishing makinelerinin Esnek Üretim Sistemleri hakkında bir söyleyişi gerçekleştirdik.

Merhaba Ben Ahmet POLAT, Karabudak Makine Araştırma ve Geliştirme departmanında Mekanik Tasarım Mühendisi olarak görev yapmaktayım. İhracat ağırlıklı çalıştığımızdan makine siparişlerimizin büyük çoğunluğu kısa terminli olmaktadır. Aynı zamanda müşterilerimizin lokasyonlarına göre talep ve ihtiyaçları çoğu zaman farklılıklar gösterebiliyor.

Hem kısa terminli siparişlerin zamanında ve doğru olarak hayata geçirilebilmesi hem de gelen taleplerin farklı opsiyonlara sahip olması nedeniyle departmanımız sürekli makinelerimizi geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütüyor ve bu anlamda bizlere de büyük görevler düşüyor.

Makinelerimizin entegre olacağı mobilya üretim tesislerinin o alana yönelik doğru konumlandırılması, makine çalışma yönlerinin önceden hesaplanarak yerleştirilmesi, boyama sonrası kurutma sistemine ürünlerin doğru yönergelerle ilerlemesi gibi birçok hesaplama gerektiren çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

Aynı zamanda farklı hammadde ile üretim yapan tesislerin taleplerine yönelik teknolojilerimizi revize ederek en doğru sonucu alabilmeleri için gerekli gayreti gösteriyoruz.

Genellikle müşterilerimizden kendi boya tabancaları ile makinelerimizi kullanmaya yönelik talepler ile karşılaşıyoruz. Bu gibi durumlarda kullanılmak istenen tabancaya yönelik makinemizin boya hatlarında güncellemeler yaparak hiçbir soruna müsaade etmeden taleplerine cevap verebiliyoruz.

Üretim tesislerinin küçük olması nedeniyle bir boya hattına sahip olmak isteyen müşterilerimiz için dönüşlü konveyörler kurarak çok yüksek metrekarelere gerek kalmadan anahtar teslim boya hatlarımızın kurulumlarını gerçekleştiriyoruz. 

Bunlar elbette kolay değil ve biz bu çalışmalarımızı sıfır hata ile hayata geçirebilmek için ARGE ekibi olarak sürekli testler gerçekleştiriyor ve tasarımlarımızı güncel tutuyoruz.

Tamamı dijitalleştirilen makinelerimiz müşterilerimizin taleplerine yönelik üretilirken elbette birçok parçanın yeniden üretilmesi gerekiyor. Örneğin Amerika’dan aldığımız siparişlerde makine çalışma genişliğinin normal boyutlarından küçük olması veya Kuzey Afrika bölgelerinden gelen siparişlerimizde ise makine çalışma genişliğinin daha büyük olması gibi talepler ile karşılaşıyoruz.

Bu esnada üretilecek tüm parçaların o makineye yönelik hazırlanması gerekiyor. Talaşlı İmalat tesisimizin kendi bünyemizde yer alması bizler için büyük kolaylık sağlıyor.

2 metrelik dikişleme merkezi, 7 eksenli CNC torna tezgâhı gibi Türkiye’de hiçbir fabrikada yer almayan birçok makine bizim makine parkurumuzda yer alıyor. Böylece üretimlerimizi istediğimiz tasarıma yönelik yapabilme kolaylığına sahibiz.

Makinelerimizin birçoğunda yer alan opsiyonel özelliklerin yanı sıra müşterilerimizden gelen talepleri de değerlendirerek ARGE çalışmalarımızı sürekli güncel tutuyoruz. Bir müşterimiz kullandığı hammaddenin zımparalama sonrası boya makinemize girmeden önce toz alma ünitesinin farklı olması yönünde gelen talebi neticesinde toz alma ünitesinin daha fazla basınçlı hava kullanarak üretilmesini istediğinde tüm ekip bir araya gelerek öncelikle çalışmanın taslağını ortaya çıkarıyor, ilgili parçaların tasarımlarını tamamlıyor ve her adımda test ederek ilerliyoruz.

Bugüne dek firmamızdan talep edilen müşteriye yönelik esnek üretim planlamalarının tamamını doğru ve zamanında yerine getirdiğimizi söyleyebilirim. Makinelerimiz ile Tüm Dünya’ya Türkiye’de üretilen makinelerin ne kadar etkin kullanıldığını kanıtladık ve %100 yerli makineler üretebilmek için ARGE çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.

Müşterilerimizden sürekli talep aldığımız ve bir mobilya üreticisinin en önemli alanlarından biri olan Boyahane kabinleri için de birçok opsiyonumuz olmasına rağmen, bu teknolojimiz tamamen müşterimizin üretim alanı ile doğru orantılıdır.Bu nedenle çalışmanın tamamı müşterimizin üretim yapacağı yerde hazırlanarak gerekli olan teknolojinin birçok parametresini gözden geçirerek hayata geçiriyoruz. Her bir milimetre özenle hesaplanarak gerekli olan pozitif hava basıncının nasıl verileceği, kuru filtrelerinden su perdesine kadar her bir özellik tamamen müşteriye yönelik ve benzersiz üretiliyor.

Makinelerimizin yanı sıra aynı zamanda Boyahane Kabinlerinin üretim aşamaları da Esnek Üretim Sistemlerimize verilebilecek en iyi örneklerden biridir.

Çoğunluğu Dünya’nın farklı kıtalarında yer alan 400’ü aşkın makine üretimini başarıyla gerçekleştiren ve bir o kadar mutlu müşteriye sahip KARABUDAK MAKİNE olarak bizler her bir müşterimizi önemsiyor ve onların ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarımızı yaparken titizlikle çalışıyoruz.

AHMET POLAT
Karabudak Makine

ARGE / Mekanik Tasarım Mühendisi

Sohbeti aç
Yardım İster misiniz?
Karabudak Makine
Merhaba
Esnek Üretim Sistemleri - Ahşap İşleme Makineleri ile ilgili bilgi almak istermisiniz?